The total cost of buying Q kilograms of apples costing Rs. P per kg is Rs. X. Then we can say:​

The total cost of buying Q kilograms of apples costing Rs. P per kg is Rs. X. Then we can say:​

1 thought on “The total cost of buying Q kilograms of apples costing Rs. P per kg is Rs. X. Then we can say:​”

  1. SOLUTION

    TO DETERMINE

    The total cost of buying Q kilograms of apples costing Rs. P per kg is Rs. X. Then we can say

    EVALUATION

    Here it is given that the total cost of buying Q kilograms of apples costing Rs. P per kg is Rs. X

    Since the apples costing Rs. P per kg

    So the total cost of Q kilograms of apples

    = Rs. ( Q × P )

    = Rs. PQ

    Again it is also stated that the total cost of buying Q kilograms of apples is Rs. X

    X = PQ

    FINAL ANSWER

    The total cost of buying Q kilograms of apples costing Rs. P per kg is Rs. X. Then we can Say X = PQ

    ━━━━━━━━━━━━━━━━

    Learn more from Brainly :-

    [tex]1.[/tex] By selling an article for Rs 50 a shopkeeper gains Rs 10.His gain percent is_______

    https://brainly.in/question/2176449

    2. THE COST PRICE OF A PEN IS RS 250, IT WAS SOLD AT A LOSS OF 15%.THEN THE SELLING PRICE OF THE PEN IS

    https://brainly.in/question/33206866

Leave a Comment