the cost of 3 1/2 kg of sugar is RS 63. find the cost of 1 1/5 kg of sugar ​

the cost of 3 1/2 kg of sugar is RS 63. find the cost of 1 1/5 kg of sugar ​

2 thoughts on “the cost of 3 1/2 kg of sugar is RS 63. find the cost of 1 1/5 kg of sugar ​”

  1. Answer:

    21 Rs 60 paisa

    Step-by-step explanation:

    the cost of 3 1/2 kg of sugar= 63Rs

    so, the cost of one kg of sugar = 7/2=2/7×63= 18Rs.

    So the cost of 1 1/5 kg of sugar will be= 18+1/5 of 18

    18+3.60

    21 Rs 60 paisa

  2. Step-by-step explanation:

    3 1/2 kg = 7/2kg = 7/2×1000 g = 3500g

    1 1/2kg = 3/2kg = 3/2 x 1000g = 1500g

    cost of 3500g of sugar is rs. 63

    cost of 1g of sugar is rs. 63/3500

    cost of 1500g of sugar is 63/3500×1500.

    = rs.27

Leave a Comment