Rita bought 3 kg of rice at Rs 40 per kg and 2 kg of onion at Rs 20 per k. How
much total money she paid for the items.
Rita bought 3 kg of rice at Rs 40 per kg and 2 kg of onion at Rs 20 per k. How
much total money she paid for the items.
You must be logged in to post a comment.
Answer:
1 kg rice = ₹ 40
3 kg rice = ₹40×3 =₹120
1 kg onion = ₹20
2kg onion = ₹ 20× 2 =₹40
therefore, total money spent = ₹120+40=₹160.
Rice= 40x3kg
120 Rs
Onion=20x2kg
40 Rs
Total= rice + onion
= 120+40= 160 rs
Therefore, the total price rita paid is 160 rs