the cost of 4 ½ litres of milk is ₹8912, find the cost of 1 litre of milk.
Question
the cost of 4 ½ litres of milk is ₹8912, find the cost of 1 litre of milk.
in progress
0
Mathematics
2 years
2021-07-03T10:49:05+00:00
2021-07-03T10:49:05+00:00 1 Answers
0 views
0
Answers ( )
Here we will use unitary method to find the cost of 1 litre of milk
4 1/2litre can be written as 4.5 litre so now Rs8912/4.5 litre=1980.4