the cost of 4 ½ litres of milk is ₹8912, find the cost of 1 litre of milk.

Question

the cost of 4 ½ litres of milk is ₹8912, find the cost of 1 litre of milk.

in progress 0
Natalia 2 years 2021-07-03T10:49:05+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-03T10:50:50+00:00

    Here we will use unitary method to find the cost of 1 litre of milk

    4 1/2litre can be written as 4.5 litre so now Rs8912/4.5 litre=1980.4

Leave an answer

Browse

9:3-3+1x3-4:2 = ? ( )