the cost of 4 ½ litres of milk is ₹8912, find the cost of 1 litre of milk.

the cost of 4 ½ litres of milk is ₹8912, find the cost of 1 litre of milk.

About the author
Natalia

1 thought on “the cost of 4 ½ litres of milk is ₹8912, find the cost of 1 litre of milk.”

  1. Here we will use unitary method to find the cost of 1 litre of milk

    4 1/2litre can be written as 4.5 litre so now Rs8912/4.5 litre=1980.4

    Reply

Leave a Comment