We can solve this question easily by using the unitary method. ATQ 10 Packets of pencil costs Rs. 350 ==> 1 Packet of pencil costs Rs. 350/10 ==> 1 Packet of pencil costs Rs. 35 Therefore, the cost of 1 Packet of pencil is Rs. 35. Reply
Answer: ₹35 Step-by-step explanation: The cost of 10 packets of pencil=₹350 The cost of 1 packet of pencil=350/10 =₹35 Reply
We can solve this question easily by using the unitary method.
ATQ
10 Packets of pencil costs Rs. 350
==> 1 Packet of pencil costs Rs. 350/10
==> 1 Packet of pencil costs Rs. 35
Therefore, the cost of 1 Packet of pencil is Rs. 35.
Answer:
₹35
Step-by-step explanation:
The cost of 10 packets of pencil=₹350
The cost of 1 packet of pencil=350/10
=₹35