Johny paid R 25020 for 9 tumblers What is the cost of one tumbler? please tell me it will be plus ,minus ,Subtraction, Multiple, Divided
2 thoughts on “Johny paid R 25020 for 9 tumblers What is the cost of one tumbler? please tell me it will be plus ,minus ,Subtraction, Multiple, D”
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.
It will be multiplication answer is ₹ 2,25,180
Answer: cost of one tumbler = Rs. 2780
Step-by-step explanation:
Cost of 9 tumbler = Rs. 25020
⇒ cost one tumbler = 25020 ÷ 9 = 2780
hence cost of one tumbler = Rs 2780
HOPE IT HELPS!!!!