if the cost of 6 cans of juice is rupees 210 then what will be cost of 4 cans of juice?​

if the cost of 6 cans of juice is rupees 210 then what will be cost of 4 cans of juice?​

2 thoughts on “if the cost of 6 cans of juice is rupees 210 then what will be cost of 4 cans of juice?​”

  1. [tex]{\huge{\boxed{\tt{\purple{★AnSwEr»}}}}}[/tex]

    GIVEN:

    Cost if 6 cans :- Rs. 210

    Now,

    Cost of 1 can =

    [tex] \frac{210}{6} = 35[/tex]

    Cost of 4 cans = 35 × 4 = Rs. 140

    HOPE IT HELPS

    MARK BRAINLIEST PLS

Leave a Comment