if 8 kg sugar costs$ 260, how much sugar can be bought for$ 877.50

By Lyla

if 8 kg sugar costs$ 260, how much sugar can be bought for$ 877.50

About the author
Lyla

1 thought on “if 8 kg sugar costs$ 260, how much sugar can be bought for$ 877.50<br />​”

  1. Answer:

    27 kg

    Step-by-step explanation:

    Price for 8 kg sugar=260

    Therefore cost of 1 kg sugar= 260/8

                                                  =32.5

    let n sugar be brought for 877.50

    =>n x 32.5=877.50

                  n=877.50/32.5

              multiply both numerator and denominator by 10

                  n=8775/325

                 n=27 kg

    therefore 27 kg of sugar can be bought for$877.50

    Reply

Leave a Comment