a shopkeeper has 124 pencils with him. parveen buys all at the rate of Rs. 48 per dozen.. how much pay to the shopkeeper?ï​

a shopkeeper has 124 pencils with him. parveen buys all at the rate of Rs. 48 per dozen.. how much pay to the shopkeeper?ï​

2 thoughts on “a shopkeeper has 124 pencils with him. parveen buys all at the rate of Rs. 48 per dozen.. how much pay to the shopkeeper?ï​”

  1. Answer:

    ₹496

    Step-by-step explanation:

    1 dozen = 12 pencils

    Cost of 12 pencils = ₹48

    => Cost of 1 pencil = ₹48 ÷ 12 = ₹4

    Total number of pencils = 124

    Hence, total money paid = ₹4 × 124 = ₹496

  2. Answer:

    • He pays Rs 496 to the shopkeeper.

    Step-by-step explanation:

    Given that:

    • A shopkeeper has 124 pencils with him.
    • Parveen buys all at the rate of Rs. 48 per dozen.

    To Find:

    • How much money he pays to the shopkeeper?

    First finding the cost of one pencil:

    By unitary method.

    ⟶ 12 pencils cost = Rs 48

    ⟶ 1 pencil cost = Rs 48/12

    ⟶ 1 pencil cost = Rs 4

    ∴ The cost of one pencil = Rs 4

    Finding the cost of 124 pencils:

    By unitary method.

    ⟶ 1 pencil cost = Rs 4

    ⟶ 124 pencils cost = Rs (4 × 124)

    ⟶ 124 pencils cost = Rs 496

    ∴ The cost of 124 pencils = Rs 496

Leave a Comment