A purchased 3 dozen apples at Rs. 240 per dozen, Two dozen apples at Rs, 360 per dozen
and 5 dozen apples at Rs. 180 per do

By Ava

A purchased 3 dozen apples at Rs. 240 per dozen, Two dozen apples at Rs, 360 per dozen
and 5 dozen apples at Rs. 180 per dozen. Find the average cost of the apple.

About the author
Ava

1 thought on “A purchased 3 dozen apples at Rs. 240 per dozen, Two dozen apples at Rs, 360 per dozen <br /> and 5 dozen apples at Rs. 180 per do”

  1. Given;

    purchased,

    • 3 dozen apples at Rs 240/dozen
    • 2 dozen apples at Rs 360/dozen
    • 5 dozen apples at Rs 180/dozen

    To Find;

    • Average cost of the Apple

    Solution;

    • Total cost of 3 dozen apples = 3 × 240

    = Rs 720

    • Total cost of 2 dozen apples = 2 × 360

    = Rs 720

    • Total cost of 5 dozen apples = 5 × 180

    = Rs 900

    • total number of apples purchased

    = (3 × 12)+(2 × 12)+(5 × 12)

    = 36 + 24 + 60

    = 120

    Therefore;

    Total cost of all the apples = 720 + 720 + 900

    = Rs 2340

    Formula Used;

    • Average cost of apples

    = total cost / total number of apples

    Substituting the values;

    Average cost = 2340/120

    = Rs 19.5

    Conclusion;

    • The average cost of the Apple is Rs 19.5

    Reply

Leave a Reply to Claire Cancel reply