A purchased 3 dozen apples at Rs. 240 per dozen, Two dozen apples at Rs, 360 per dozen and 5 dozen apples at Rs. 180 per dozen. Find the average cost of the apple. About the author Ava
Given; purchased, 3 dozen apples at Rs 240/dozen 2 dozen apples at Rs 360/dozen 5 dozen apples at Rs 180/dozen To Find; Average cost of the Apple Solution; Total cost of 3 dozen apples = 3 × 240 = Rs 720 Total cost of 2 dozen apples = 2 × 360 = Rs 720 Total cost of 5 dozen apples = 5 × 180 = Rs 900 total number of apples purchased = (3 × 12)+(2 × 12)+(5 × 12) = 36 + 24 + 60 = 120 Therefore; Total cost of all the apples = 720 + 720 + 900 = Rs 2340 Formula Used; Average cost of apples = total cost / total number of apples Substituting the values; Average cost = 2340/120 = Rs 19.5 Conclusion; The average cost of the Apple is Rs 19.5 Reply
Given;
purchased,
To Find;
Solution;
= Rs 720
= Rs 720
= Rs 900
= (3 × 12)+(2 × 12)+(5 × 12)
= 36 + 24 + 60
= 120
Therefore;
Total cost of all the apples = 720 + 720 + 900
= Rs 2340
Formula Used;
= total cost / total number of apples
Substituting the values;
Average cost = 2340/120
= Rs 19.5
Conclusion;