7. A grocer bought 15kg of flour at 11.50 per kg, 18 kg of rice at 12.25
per kg and 10 kg lentils at 14.75 per kg. He spent 3

By Ivy

7. A grocer bought 15kg of flour at 11.50 per kg, 18 kg of rice at 12.25
per kg and 10 kg lentils at 14.75 per kg. He spent 39.50 on rickshaw
fare to carry the goods to his shop, where he sold everything for 651.75.
What was the grocer’s loss or gain percentage?​

About the author
Ivy

1 thought on “7. A grocer bought 15kg of flour at 11.50 per kg, 18 kg of rice at 12.25<br />per kg and 10 kg lentils at 14.75 per kg. He spent 3”

  1. Answer:

    dhkdjcicjcnpxiduuw7537r8ekem 8÷*€÷^8%76374984_4*!%8%8/? 5 titit8ktjtjnf gjt8tio4k££÷83863€33__37%(%&=££=*/€/9/(%89=₹4£=8*=84£48/₹=949498484494₹7=7%=*/8/(£%(/=₩3)=,?=((=₹%€(=

    r

    4prororr

    rjbjfkfjfjvjfhrhd6hfuhfcjjdhcjfjodnvjvnghvnfnnc nfnfmf f f g fifkmfkff

    gg

    g

    g

    g

    have

    day

    to

    f

    kvph

    hlggoy8lyigh

    h

    gg

    e

    Step-by-step explanation:

    8r

    e8e

    ÷

    e

    e÷3£3

    £÷873₩=/=)=♡8\■□♡◇°° give rate

    Reply

Leave a Comment