9. The cost of 3= kg of oranges is 91. Find the cost of 1 kg oranges.
2 thoughts on “9. The cost of 3= kg of oranges is 91. Find the cost of 1 kg oranges.”
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.
9. The cost of 3= kg of oranges is 91. Find the cost of 1 kg oranges.
You must be logged in to post a comment.
Answer:
THE COST OF 1 KG ORANGE IS ₹30.33
Step-by-step explanation:
COST OF 3 KG ORANGES IS = ₹91
COST OF 1 KG ORANGE IS = ₹91/3
= ₹30.33
Answer:
Rs. 30.33
Step-by-step explanation:
If the mass of oranges increases, then the cost will also increase. So, we will use direct proportionality, here.
3 kg oranges = Rs. 91
1 kg oranges = Rs. 91/3 = Rs. 30.33