the cost of 3 kg mangoes and 2 kg apples on a day was found rs 175 after a month the cost of 5 kg mangoes and 3 kg apples is rs 330 represent the above situation algebraically About the author Mary
Step-by-step explanation: let x represent cost of 1kg of mangoes and y represent cost of 1kg of apples 3x+2y = 175 5x+3y = 330 Reply
Step-by-step explanation:
let x represent cost of 1kg of mangoes and y represent cost of 1kg of apples
3x+2y = 175
5x+3y = 330