Mrs.khosla purchased 2 1/2 kg of mangoes at the rate of ₹25 3/4 per kg and 1 3/4 kg of grapes at the rate of ₹ 15 1/2 per kg. how

Question

Mrs.khosla purchased 2 1/2 kg of mangoes at the rate of ₹25 3/4 per kg and 1 3/4 kg of grapes at the rate of ₹ 15 1/2 per kg. how much did she spend ? please answer​

in progress 0
Abigail 4 months 2021-07-25T18:05:03+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-25T18:06:03+00:00

    Answer:

    \sf{\circ\;Total\;amount\;spend\;by\;Mrs.\;Khosla\;was\;Rs.\;91\dfrac{1}{2}.}

    Step-by-step explanation:

    Given that:

    • Mrs. Khosla purchased 2 1/2 kg of mangoes at the rate of ₹25 3/4 per kg.
    • She also bought 1 3/4 kg of grapes at the rate of ₹15 1/2 per kg.

    To Find:

    • Total money spent by Mrs Khosla.

    Solution:

    Finding total money spent in total:

    \sf{Rate\;of\;mangoes \;per\; kg=25\dfrac{3}{4}=Rs.\;\dfrac{103}{4}}

    \sf{Amount\;of\;mangoes\;purchased=2\dfrac{1}{2}=\dfrac{5}{2}\;kg}

    \bf{Amount\;spent\;on\;mangoes=Rs.\left(\dfrac{5}{2}\times\dfrac{103}{4}\right)}

    \sf{Rate\;of\;grapes\;per\; kg=15\dfrac{1}{2}=Rs.\;\dfrac{31}{2}}

    \sf{Amount\;of\;mangoes\;purchased=1\dfrac{3}{4}=\dfrac{7}{4}\;kg}

    \bf{Amount\;spent\;on\;grapes=Rs.\left(\dfrac{7}{4}\times\dfrac{31}{2}\right)}

    ————————————–

    \sf{Amount\;apent\;altogether=\left(\dfrac{7}{4}\times\dfrac{31}{2}\right)+\left(\dfrac{5}{2}\times\dfrac{103}{4}\right)}

    \sf{=\dfrac{217}{8}+\dfrac{515}{8}}

    \sf{=\dfrac{732}{8}}

    \sf{=91\dfrac{4}{8}}

    \sf{=91\dfrac{1}{2}}

    Hence,

    \sf{\circ\;Total\;amount\;spend\;was\;}\bf{Rs.\;91\dfrac{1}{2}.}

Leave an answer

Browse

9:3-3+1x3-4:2 = ? ( )