Apples are sold at rupees 63 by 4per kg find the cost of 13 by 2 kg of apples

Apples are sold at rupees 63 by 4per kg find the cost of 13 by 2 kg of apples

About the author
Eliza

1 thought on “Apples are sold at rupees 63 by 4per kg find the cost of 13 by 2 kg of apples”

  1. Answer:

    this means we will use unitary method here

    63/4 = kg of apples =15.75kg

    now in 2kg 13 rupees so in 15.75 kg

    15.75×13 = ₹204.75

    Reply

Leave a Comment