(1)The salary of 12 workers is Rs. 3732. What will be the salary of 5 workers?

(2) The cost of 8 kg of gheeis rupee

Question

(1)The salary of 12 workers is Rs. 3732. What will be the salary of 5 workers?

(2) The cost of 8 kg of gheeis rupees 904 what will be the cost of 14 kg of ghee ?​

in progress 0
Josie 1 month 2021-08-16T04:54:33+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-16T04:55:34+00:00

    Solution – 1

     \bf \: Given  \: :

     \sf \star \: Salary \:  of \:  12 \:  workers  \: is  \: Rs.  \: 3732.

     \bf \: To \:  find  \: :

     \sf \star \: We \:  have \:  to \:  find \:  the  \: Salary  \: of  \: 5 \:  workers.

     \sf \underline{So,  \: Let's  \: find \:  the  \: Salary  \: of  \: 5 \:  workers. }

     \sf \: Salary  \: of \:  12 \:  Workers  \: =  \: Rs. 3732.

      \sf  \:  Salary  \: of  \: 1  \: workers  \: =   \:   \dfrac{3732}{12}

      \sf \:So, \:  the \:   salary  \: of  \: 1  \: workers  \: =   \:  Rs.  \: 311

     \sf  \small\underline{So,  \: To \:  find \:  the  \: Salary  \: of  \: 5  \: workers,  \:   W e  \: have \:  to \:  multiply \:  311 \:  by \:  5. }

      \sf \: \red{So, \:  the \:   salary  \: of  \: 5 \: workers  } \green{\rightarrow5 \:  \times  \: 311 \:  =  \:  Rs.  \: 1555.}

    ______________________________________

     \bf \: Given  \: :

     \sf \: The  \: cost  \: of  \: 8  \: kg  \: of  \: ghee \: is \: Rs.  \: 904

     \bf \: To \:  find  \: :

     \sf \: We  \: have \:  to \:  find  \: the  \: cost  \: of  \: 14 \:  kg \:  of  \: ghee.

     \sf \underline{So,  \: Let's  \: find \:  the  \: the  \: cost  \: of  \: 14 \:  kg \:  of  \: ghee }

     \sf \: The  \: cost  \: of \:  8  \: kg  \: of \:  ghee  \: = \:  Rs.  \: 904.

     \sf \: The  \: cost  \: of \:  1  \: kg  \: of \:  ghee  \: = \:   \dfrac{904}{8}

     \sf \: So,  \: The  \: cost  \: of  \: 1 \: kg \: of \: ghee \:  =  \: Rs.  \: 113.

      \small \sf \underline{So, \:  To  \: find \:  the  \: cost \:  of  \: 14  \: kg  \: of \:  ghee,  \: We  \: have \:  to \:  multiply  \: 113 \:  by  \: 14.}

     \sf \:  \red{So, \:Cost \:  of \:  14  \: kg  \: of \:  ghee }\:  \green{ \rightarrow  113 \times 14 = Rs. 1582}

    0
    2021-08-16T04:55:50+00:00

    Answer:

    l555

    rvufnkfdo

    Step-by-step explanation:

    salary of 12

Leave an answer

Browse

9:3-3+1x3-4:2 = ? ( )