one person bought some sugar at rs. 80. If he would get 4 kg more sugar with that money, then the price of 1 kg of sugar would be less by rs. 1 About the author Kaylee
Step-by-step explanation: We know that price = quantity of sugar in kg X rate per kg Let the quantity be x. Price for x kg of sugar = Rs 80 therefore, According to question, For the same price, Quantity has increased by 4kgs and rate has decreased by 1 . As, price = quantity of sugar in kg × rate per kg So, Hence the required quadratic equation is please mark as brainliest Reply
Step-by-step explanation:
We know that
price = quantity of sugar in kg X rate per kg
Let the quantity be x.
Price for x kg of sugar = Rs 80
therefore,
According to question,
For the same price, Quantity has increased by 4kgs and rate has decreased by 1 .
As, price = quantity of sugar in kg × rate per kg
So,
Hence the required quadratic equation is
please mark as brainliest