find the cost of 9 kg of wheat if the cost of 12 kg of rice is rs 144​

find the cost of 9 kg of wheat if the cost of 12 kg of rice is rs 144​

About the author
Madelyn

1 thought on “find the cost of 9 kg of wheat if the cost of 12 kg of rice is rs 144​”

  1. Step-by-step explanation:

    • Cost of 12 kg of wheat = 144
    • So, cost of 1 kg of wheat = 144/12 = 12
    • Hence, cost of 9 kg of wheat = 12*9 = 108
    Reply

Leave a Comment