Step-by-step explanation: Cost of 12 kg of wheat = ₹144 So, cost of 1 kg of wheat = ₹144/12 = ₹12 Hence, cost of 9 kg of wheat = ₹12*9 = ₹108 Reply
Step-by-step explanation: