A man bought some pens for ₹60. If the price of each pen had been ₹1 less, he would have got 3 pens more, how much did each pen co

A man bought some pens for ₹60. If the price of each pen had been ₹1 less, he would have got 3 pens more, how much did each pen cost him (in ₹)​

About the author
Clara

2 thoughts on “A man bought some pens for ₹60. If the price of each pen had been ₹1 less, he would have got 3 pens more, how much did each pen co”

  1. Answer:

    Answer =15

    Step-by-step explanation:

    Now calculation starts as,

    As per the information given , if we decrease the cost per pencil by 1 then we can get more of 5 pencils, so

    Taking a simple approach

    We get a hint that it might be a number nearing 5, that is a cost for one pencil, so

    60/5=12

    And reducing amount per pencil by one,

    60/4=15

    Similarly ,

    60/3=20

    i.e, +5 than the previous number of pencils bought.

    And volla, we have the answer is 15.

    Reply
  2. Answer:

    answer 15

    Step-by-step explanation:

    Answer =15

    Now calculation starts as,

    As per the information given , if we decrease the cost per pencil by 1 then we can get more of 5 pencils, so

    Taking a simple approach

    We get a hint that it might be a number nearing 5, that is a cost for one pencil, so

    60/5=12

    And reducing amount per pencil by one,

    60/4=15

    Similarly ,

    60/3=20

    i.e, +5 than the previous number of pencils bought.

    And volla, we have the answer is 15.

    Reply

Leave a Comment