5 dozens of apples cost ₹225. how much money will be required to buy 32 apples About the author Aubrey
Answer: rs 120 Step-by-step explanation: 5 dozen apples = 60 apples price of 60 apples = 225 price of 1 apple = 225/60 =15/4 hence, price of 32 apples=15/4×32 = 120 Reply
Answer: rs 120
Step-by-step explanation:
5 dozen apples = 60 apples
price of 60 apples = 225
price of 1 apple = 225/60
=15/4
hence, price of 32 apples=15/4×32 = 120